Panele fotowoltaiczne Płock

Blaty Granitowe

Blaty Granitowe

Post by relatedRelated post

W poprzednim tekście opisałem, czym jest granit i podałem kilka ciekawych, podstawowych informacji na temat tej skały. Dzisiaj skupię się na nieco innym jej aspekcie. Mianowicie przedstawię podstawowe zastosowania granitu.
Niemal każdy wie, że granit ma bardzo silne tendencje do występowania w bardzo dużych blokach. Dzięki temu możliwe jest odcinanie relatywnie sporych jego kawałków i obrabianie ich w sposób niemal dowolny. Polerowanie tej skały nie sprawia praktycznie żadnych trudności. Ponadto do jego walorów należą bardzo duża wytrzymałość na czynniki mechaniczne, termiczne, a nawet na kwasy.
Ta skała znajduje bardzo często zastosowanie chociażby w wystroju wnętrz. Od jakiegoś czasu bardzo często można natknąć się chociażby na blaty granitowe, albo wykonane z tego materiału elementy ścian. Jednakże znacznie większe ilości wykorzystuje się chociażby w sportach żużlowych. Stanowi on bowiem nawierzchnię toru, na którym odbywają się wyścigi. Granit znacznie zmniejsza przyczepność kół, przez co maksymalizuje widowiskowość zawodów.

About