Panele fotowoltaiczne Płock

Gdy szukamy mieszkania do wynajęcia…

Gdy szukamy mieszkania do wynajęcia…

Post by relatedRelated post

Niełatwo jest znaleźć idealne mieszkanie do wynajęcia. A nawet jeśli je już znajdziemy, to w praktyce może okazać się, że współlokatorzy czy sąsiedzi są – krótko mówiąc – nie do życia (ale o tym może innym razem). Zobaczmy więc, w jaki sposób mogą przebiegać nasze poszukiwania.

Po pierwsze strzeżmy się nieuczciwych biur pośrednictwa najmu, które wyłudzają od nas pieniądze, zanim umowa najmu zostanie podpisana. Ich sposób działania jest bardzo prosty, ale niestety skuteczny. Fałszywi pośrednicy zamieszczają na darmowych serwisach ogłoszeniowych idealne – z perspektywy potencjalnego najemcy – ogłoszenia. Zainteresowani dzwonią pod wskazany numer i są zapewniani o aktualności danej oferty. Następnie podawany jest im nie dokładny adres mieszkania, ale adres biura, w którym należy dopełnić „formalności”.

Chodzi jednak przede wszystkim o wpłacenie na rzecz biura pewnej kwoty (ok. 200 zł). Nietrudno sobie wyobrazić, co się dzieje dalej – naiwni klienci wpłacają pieniądze, ale nieuczciwe biuro wcale nie ma zamiaru im pomóc w zalezieniu odpowiedniego lokum. A nawet jeśli pośrednik dostarczy nam kilka adresów, to i tak nie odpowiada za to, czy w najbliższym czasie wprowadzimy się pod któryś z nich. Co zrobić, by nie dać się zwieść w taki sposób? Skorzystać z usług sprawdzonego biura nieruchomości lub szukać lokalu po prostu na własną rękę (zobacz np. PolishProperty.eu)

W pierwszym przypadku zostaniemy zapewne dość szybko zasypani ofertami – a co za tym idzie – będziemy mieli z czego wybierać, ale pamiętajmy, że agencja pobierze od nas prowizję za swoje usługi. W ich zakres wchodzi nie tylko dostarczenie konkretnych adresów, udzielanie fachowych porad czy informacji dotyczących rynku nieruchomości, ale również sporządzenie umowy najmu.

Gdy szukamy mieszkania sami, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość – może być tak, że nie od razu znajdziemy naprawdę godną uwagi ofertę. Należy też dość sceptycznie podchodzić do „super okazji” – często kryją się za nimi pospolici oszuści. Nie jesteśmy też zwykle w stanie oszacować, czy płacąc za wynajęcie danego lokalu aby na pewno nie przepłacamy. Nie mamy też z głowy umowy najmu, której nie sporządzi za nas pracownik agencji, dlatego musimy wiedzieć, co powinna ona dokładnie zawierać (lepiej od razu podarować sobie umowy ustne, które trudno potem egzekwować).

About