Panele fotowoltaiczne Płock

Jak uprawiać borówkę brusznicę?

Jak uprawiać borówkę brusznicę?

Post by relatedRelated post

Borówka brusznica, nazywana jest także borówką czerwoną, jest doskonałą rośliną okrywową. Można ją sadzić na ogrodowych rabatach, a szczególnie dobrze pasuje do wrzosowisk. Co ciekawe, jej owoce są jadalne, a zatem roślina ta może pełnić nie tylko funkcje ozdobne.

Brusznica jest zimozieloną, niską krzewinką, rozprzestrzenia się przez rozłogi, tworząc rozległe, poduszkowate kępy, osiąga do 30 cm. W środowisku naturalnym rośnie na skrajach borów i lasów sosnowych. Spotykamy ją pospolicie na nizinach, ale można znaleźć ją też na terenach wyżynnych i górskich.

Kwitnie w okresie od maja do lipca w kolorze białym lub różowym, kwiaty zebrane w kwiatostany w kształcie zwisających gron, na wierzchołkach pędów. Potem ozdabiają ją jadalne jagody – kuliste, błyszczące, karminowe borówki. W cieplejszych rejonach kraju borówka brusznica powtarza kwitnienie i wówczas owocuje do ostatnich dni jesieni.

Roślina ta sprawdza się dobrze jako roślina użytkowa, jej jagody wykorzystywane są w przetwórstwie i lecznictwie. Jednak ta pełna uroku , miododajna leśna krzewinka, dostarczająca wartościowych owoców, może i powinna być sadzona także jako roślina ozdobna w naszych prywatnych ogrodach.

Rośliny borówki brusznicy będą ozdobą naszego ogrodu przez cały rok – nie tylko w czasie kwitnienia i wydawania owoców , ale także w zimie – za sprawą zimozielonych, skórzastych liście .

Uprawa tego gatunku borówki nie jest kłopotliwa. Krzewinka ta wytrzymuje suszę, mrozy i toleruje niedobory światła . Wymaga gleb kwaśnych , lekkich i próchniczych .

Borówka brusznica może być ciekawym akcentem rabaty wrzosowej . Można założyć niepowtarzalną jagodową rabatę, dosadzając do towarzystwa gatunki spokrewnione o podobnych wymaganiach, np. borówki wysoką i pośrednią, żurawinę wielkoowocową albo jagodę kamczacką , która również znosi niskie pH gleby, preferowane przez borówki. W nasadzeniach ozdobnych dobrymi kompanami będą wspaniale kwitnące azalie i różaneczniki oraz wrzosy i wrzośce.

About