Panele fotowoltaiczne Płock

Jaki projekt domu wybrać?

Jaki projekt domu wybrać?

Post by relatedRelated post

Chociaż możemy przebierać w proponowanych nam projektach niczym w przysłowiowych ulęgałkach, to jednak wybór tego właściwego wcale nie jest łatwy. Projekt powinien być bowiem nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale przede wszystkim funkcjonalny.

Najlepiej zacząć od odpowiedzenia sobie na kilka podstawowych, ale istotnych pytań – jakiego właściwie domu potrzebuję? Dla jak dużej liczby osób? Jakie rozwiązania zadowolą mnie i moją rodzinę, a które są nam niepotrzebne? W takiej sytuacji przydałaby się fachowa pomoc zaufanego architekta, niestety to kosztuje. Pozostaje nam więc zapoznanie się z gotowymi projektami domów, które możemy obejrzeć w sieci czy katalogach.

Projekt nie tylko musi podobać się nam, ale także sprostać wszystkim wymogom stawianym przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub wymaganiom, które określone są w warunkach zabudowy. Jednak nawet jeśli jesteśmy posiadaczami dość nietypowej działki, nie musimy się zbytnio martwić o to, czy dopasujemy do niej jakiś projekt – ofert jest naprawdę wiele.

Można zlecić opracowanie projektu – taki projekt indywidualny stanowi urzeczywistnienie marzeń dotyczących idealnego domu. Musimy się jednak w tym przypadku uzbroić w cierpliwość – czeka nas wiele spotkań z architektem, zresztą zamawiając projekt musimy także zawrzeć umowę, dokładnie określającą, co będzie wchodziło w jego skład. Wymaga on też znacznie większych nakładów finansowych (może być nawet dziesięciokrotnie droższy od projektu gotowego).

Zawsze możemy kupić wspomniany projekt gotowy (powtarzalny, katalogowy), który mają w swojej ofercie biura projektowe. Jego główną zaletę stanowi fakt, że zapłacimy za niego znacznie mniej niż za projekt wykonany na specjalne zamówienie. Nie trzeba także czekać na jego sporządzenie, ponieważ jest już opracowany. Musimy się jednak liczyć z tym, że może nie spełniać on wszystkich naszych oczekiwań – najczęściej decydując się na właśnie taki plan, musimy z czegoś zrezygnować. Trzeba go również dopasować do warunków lokalnych oraz opracowanego przez profesjonalnego projektanta planu zagospodarowania działki.

Wybór projektu to również czas na określenie rodzaju technologii, która zostanie użyta przy budowie domu (elementy prefabrykowane, technologia szkieletu itp.). Warto wiedzieć, że znaczący procent projektów katalogowych można zrealizować w wybranej technologii, chociaż wymagana jest wtedy zgoda autora projektu.

About